Reakce na článek

21.06.2012

Chtěla bych tímto reagovat na článek D.Dzikové ze zpravodaje číslo 1/2012, kde se dost hrubým způsobem opřela do všech chovatelů suffolkůNemám ráda mediální přestřelky, ale k tomuto článku se musím vyjádřit. Myslím si, že takto podané informace, by laik natož pak plemenář neměl zveřejnit.
Nevím, co přimělo paní Dzikovou napsat tento článek. Pokud veřejně tvrdí,že se berani z ENT nedožili připouštění, uhynuli tedy do cc dvou měsíců od nákupu. Měla by uvést : kdo berany koupil, od koho a HLAVNĚ PROČ UHYNULI. Beran je zvíře živé, může se stát, že uhyne. Ale příčina úhynu by měla být známa a konzultována s prodávajícím chovatelem. Příčina může být různá počínaje genetickou vadou, nemocí, může zde hrát roli i špatný odchov nebo i chyba na straně nového majitele. Takto formulované prohlášení uráží nejen samotné plemeno, ale i všechny poctivé chovatele, kteří se o svá zvířata starají s láskou a péčí.
Nevím, co si mám představit pod pojmem vykrmený a nevykrmený beran. Nevím, čím je podložené tvrzení, že vykrmení berani mají narušenou růstovou křivku. Ať autorka a plemenářka ukáže veřejně na ty chovatelé, kteří nechávají jehňata zavřená, místo aby je pustili na pastvu. Chovatelé, co znám odchovává svá zvířata od jara na pastvě 24 hodin sedm dní v týdnuČást suffolských jehňat se rodí v zimním období, kdy je základem krmení seno popřípadě senáž. Převážně v tomto období dostávají jehňata příkrm, ať ve formě jádra nebo granulí, aby se vyvážil nedostatek energie v seně. Sebelepší seno nebo senáž nedá ovci a jehněti, to co čerstvá mladá tráva. Pro co se který chovatel rozhodne, je jen jeho volba. Internet je dnes plný granulí pro jehňata počínaje zmiňovaným Drcmanem, přes Mikrop konče např. Sehnoutkem. Ostatně i na konferenci na Seči se diskutovalo o přikrmování jehňat.
Za sebe musím říci, že nejsme jenom producenti, ale především chovatelé. Několik z našich beranů zůstalo doma, mnohé z našich odchovaných beranů máme v okolí a znám jejich stav. To, že naši berani jsou dobře odchovaní, svědčí i fakt, že se k nám chovatelé vracejí pro další a další berany.
Kombinované plemeno romey máme taky doma a vím, že má své výhody a nevýhody, ale nemůžu je srovnávat s masným plemenem suffolk. Hlavní rozdíl je v období bahnění. Chovatelé Romey bahní ve většině případů od konce března, kdy jsou ovce s jehňaty již na pastvě. Část suffolských jehňat narozených v zimním období se dostává na velmi lukrativní velikonoční trh, část jehňat je prodána na jaře na výpasy a jehňata romey  se v tomto období teprve rodí. Plemenná zvířata můžou jít brzo na podzim již do připouštění. Přesto, že jsou jak uvádí autorka ovce romney paseny,  měřená jehňata mají tuk s kůži také 5,6,7 i 8 mm, ale oproti suffolkům na mnohem menší sval. Jako příklad uvádí u suffolka poměr sval/tuk 38,1/7,1 u Romey je sval na stejný tuk „jen“ 31,4 nebo SF 35,9/6,5 a K 30,5/6,5.
Říká se, že chybami se člověk učí a my chovatelé se učíme dnes a denně, mnohdy uděláme školáckou chybu a může na ni doplatit naše zvíře. Musíme si ji umět přiznat a ne obvinit někoho jiného. Všichni se snažíme hospodařit s rozvahou a ekonomicky. V této hektické nejisté době bychom si měli spíše pomáhat než stát proti sobě - plemeno proti plemenu, chovatel proti chovateli. Nad tím by jsme se měli všichni zamyslet.
Věra Jaklová
 

Sídlo klubu:

Kalendář

P Ú S Č P S N
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 

Z fotogalerie...

Sídlo klubu: V.Jaklová, Školní 780, Rychnov u Jablonce nad Nisou, 739451297
SCHOK © 2009, 2010
Created by inux & virtualworld